Остров Великобритания (Great Britain Island).
Всъщност, Великобритания (англ. Great Britain) е географско понятие и означава най-големия от Британските острови (Британски архипелаг), като втория по големина остров е Ирландия (също географско понятие). А Англия е историческа, политическа и географско област от този остров, която на север граничи с Шотландия, на запад - с Уелс. С други думи, това е централната и юго-източна част на Великобритания.
Това е най-големия остров в Европа и девети по площ в света. С население около 61 371 315 души заема трето място след островите Ява (в Индонезия) и Хонсю (в Япония). Плътността на заселване е 267 човека на кв.км. Понятието "Великобритания"на различните езици се пише и произнася по различен начин.
![]()
- - английски - Great Britain,
- - уелски - Prydain Fawr,
- - келтски (шотландски) - Breatainn Mhor,
- - корнски - Breten Veur,
- - скотс (Scots - англо-шотландски) - Great Breetain.
Използват се също и понятията Мъгливият Албион (Foggy Albion) или просто Британия (Britain).
Географски данни.
Географските му координати са: 54°04'00''с. ш. 2°37'00''з. д., с умиващи акватории - Атлантически океан и Северно море (разделя от Норвегия и Дания). Тесните проливи Ла Манш и Па де Кале - разделят от Франция. Ирландско море, проливите Св. Георги и Северен - разделят от Ирландия. Площа на острова е 229 946 кв.км. Най-висока точка 1344 м над морското равнище. Най-дългите реки са Северн (220 км) и Темза (215 км). Най-големите езера — Лох-Ломонд (71 кв.км.) и Лох-Нес (56 кв.км.). Най-големите полуострови - Уелс и Корнуол.
Крайни точки.
- - на север — нос Данет-Хед (англ. Dunnet Head) 58.666667° с. ш. 3.366667° з. д.,
- - на юг — нос Лизард 49.9591° с. ш. 5.2151° з. д.,
- - на изток — нос Лоустофт-Нес (англ. Lowestoft Ness) 52.481167° с. ш. 1.762833° и. д.,
- - на запад — нос Корахад-Мор (англ. Corrachadh Mor) 56.715611° с. ш. 6.227944° з. д..
Обща дължина на главния остров от север на юг - 966 км, докато ширината от изток на запад е двойно по-малка. Бреговата линия е силно разчленена с многобройни заливи - фиорди на север и речни естуарии на юг. Основно равнинен релеф. В Уелс са Кембрийските планини с височина до 1085 м. На север са Пенинските планини - до 893 м, а на запад са Камберлендските планини - до 978 м. В Шотландия са Южно-, Средно- и Северо-шотландските планини с най-високи точки Бен-Невис (1344 м) и Бен-Макдуи (1309 м).
Общата територия на страната е около 229 567 кв. км, от които:
- - Англия - 130 324 кв. км,
- - Шотландия - 78 469 кв. км,
- - Уелс - 20 774 кв. км.
Общото население е 58 058 000 човека, от които:
- - Англия — 49 997 000,
- - Шотландия — 5 115 000,
- - Уелс — 2 946 000 ч.
Най-големите градове на Великобритания.
За Англия:
- - Лондон - столица,
- - Бирмингам,
- - Манчестър,
- - Ливърпул.
За Шотландии:
- - Единбург - столица,
- Глазгоу,
- Абърдин.
За Уелс:
- - Кардиф - столица,
- - Суонси,
- - Нюпорт.
Характеристика на населението.
Освен местните жители, от години във Великобритания се наблюдава приток на работна сила от други страни и региони на света, предимно от тези, които са били под Британско управление, като:
- - Ирландия,
- - Африка,
- - Азия.
5% от населението не е от бялата раса. Така възниква общество с голямо разнообразие на културни традиции.
Национално знаме - Британски флаг.
Британският национален флаг си има собствено име - Юнион Джак (Union Jack). В него са втъкани символите на Англия, Шотландия и Ирландия. От 1277 година, на бяло платно се разполага червен кръст, символ на Св. Георги - покровител на Англия. От 1606 година към него се добавя синьо-белия кос кръст на Св. Андрей - покровител на Шотландия. А от 1801 година се допълва наклонения червен кръст на Св. Патрик - покровител на Ирландия.
Национални езици.
Официален за Великобритания е английски език. Но редом с него, активно съсъществуват шотландски език и два келтски езика - уелски и галски. Шотландския и галския са национални езици на Шотландия, а уелския език, със законодателен акт от 1967 година има равни права с английски. Така, в Уелс, надписите се правят на уелски език, а след това се дублират на английски.
Религии.
Във Великобритания съществуват две основни религии - разновидности на протестанството:
- - Англиканство в Англия,
- - Презвитерианство в Шотландия и
- - Католицизъм в Уелс и някои области на Шотландия.
На Албиона живеят също привърженици и на други религии - мюсюлманство, будизъм, протестантски течения и др.
Великобритания като политическо понятие.
Наименованието "Великобритания"често се използва като съкратено понятие за Обединеното кралство (UK), чието пълно наименование е Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия (Тhe United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland). Обикновено се съкращава до "United Kingdom" - Обединено кралство. Наименованието подсказва, че държавата е съставена от обединяването на Великобритания и Северна Ирландия, а само първата е съставена от Англия, Шотландия и Уелс. Столица е град Лондон - един от най-големите градове в Европа и важен световен финансово икономически център.
Това е съвременна островна държава в Западна Европа, една от най-големите държави в Европа. Ядрена държава, постоянен член на Съвета за сигурност на ООН. Наследница на Британската империя (19 - 20 век) - най-голямата империя по територия и население в света. Родина на съвременната парламентарна демокрация. Формата на управление е парламентарна монархия. Бъкимгамският дворец е седалището на Британския монарх. Държавата е съставена от четири исторически провинции (англ. countries) - Англия, Уелс, Шотландия, Северна Ирландия. Това е унитарна държава, макар че някои от провинциите в някои отношения имат значителна степен на автономия.
Политическа система.
Политическата форма на управление е представена от системата на монархията, като стремежа е да се съхранят символите за национално единство. Законодателната инициативи принадлежи на Кралицата и на Парламента. Висшия орган на изпълнителна власт е правителството, което се формира от лидер на партия. Твърди се, че в страната няма писмена Конституция. В Шотландия действа собствена юридическа и образователна система.
Кралство Великобритания (the Kingdom of Great Britain).
Кралство Великобритания (the Kingdom of Great Britain) е историческо понятие, съществувало в периода 1707—1800 година. Столици са биле Единбург и Лондон. Говорело се е на англоскотски език. Парична единица - фунт стърлинг. Площ - 230 977 кв.км. (1801). Население - 9 250 000 чел. (1801) Форма на управление - Уестминстърска монархия:
- - 1707—1714 Ана
- - 1714—1727 Георг I
- - 1727—1760 Георг II
- - 1760—1801 Георг III
Премер-министър на Великобритания:
- - 1721—1742 Роберт Уолпол,
- - 1783—1801 УильямПит (младший).
Кралство Великобритания е в Западна Европа и се образува от сливането на кралствата Шотландия и Англия, съгласно Акт за уния 1707 година и носи това име до 1800 година.
Двете кралства преди са били в лична уния, започвайки от крал Якоб VI Шотландски, станал крал Якоб І английски през 1603 година. До 1707 година двете кралства имат различни парламенти и правителства.
След това Шотландския парламент е разпуснат и страната се управлява от новите единни парламент и правителство, разположени в Уестминстър, Лондон. В обединения Пармалент влизат 16 перове и 45 представители на палатата на общините от Шотландия. На 1 януари 1801 година става обединение с Ирландия и името е сменено на Обединено кралство Великобритания и Ирландия. Това е основната информация по темата за Великобритания (Great Britain) и нейните географски и политически измерения.
----------
Още препоръки, мнения и допълнения по темата може да четете и правите по-долу - в коментарите.